Wiadomości KAI

Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Uroczystość Patronalna św. Franciszka w naszym Domu Zgromadzenia

Uroczystość św. Franciszka Serafickiego

Początek października w naszej rodzinie zakonnej obfituje w ważne Rocznice oraz Uroczystości. 1 października 1942 r. nasz Ojciec Założyciel bł. Antoni Rewera zmarł śmiercią męczeńską w obozie koncentracyjnym w Dachau. Od tego czasu, pierwszy dzień października jest wspomnieniem tamtego wydarzenia. 1 X to także wspomnienie św. Teresy od dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, co było uroczyściej niż w ostatnie lata wspominane, bo Ta Święta jest Patronką naszego Nowicjatu. Obecnie za Jej przyczyną gorliwie się modlimy, aby przyszły nowe kandydatki i nowicjat mógł być wskrzeszony. Dnia 3 października 1959 r. Biskup sandomierski wydał dekret erekcyjny powołujący naszą wspólnotę zakonną, jako Zgromadzenie na prawie diecezjalnym. I wreszcie dzień 4 października: Uroczyste wspomnienie św. Franciszka z Asyżu i tak jak we wszystkich wspólnotach żyjących według reguły św. Franciszka Serafickiego, tak i u nas, jest to uroczystość patronalna. Nasze Zgromadzenie wspomina tego dnia swego Zakonodawcę, ale też rocznicę powstania Zgromadzenia, albowiem to od 4 X 1928 r. liczą się początki naszej zakonnej historii. Do Uroczystości św. Franciszka, tak jak do każdej naszej patronalnej uroczystości, przygotowujemy się przez 9-cio dniową nowennę oraz post ścisły W tym roku, gdy 3 X wypadł w niedzielę, pościłyśmy i modliłyśmy się więcej w pierwszy piątek miesiąca, by w sobotę świątecznie wspominać naszych Aniołów Stróżów (i Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny).

W dzień uroczystości Mszę świętą w naszej kaplicy sprawował J. E. Ks. Bp Edward Frankowski, a towarzyszył ks. kapelan, który także wygłosił „odpustową” homilię. Ksiądz Biskup w słowach wprowadzenia i także kaznodzieja wyrazili kolejny raz radość, że nasza Wspólnota posiada tak wspaniałego Ojca i może nieustannie czerpać z Jego radykalizmu ewangelicznego, by owocnie apostołować w naszych niełatwych dla życia ewangelicznego i dla Kościoła czasach. Modlitwą dzisiaj zostały objęte wszystkie Siostry naszego Zgromadzenia, wszystkie dzieła i wszyscy, którzy w ciągu historii i obecnie, modlitwą, pracą i ofiarą wspomagają naszą rodzinę zakonną. Nie zabrakło też pamięci o Księdzu Biskupie Krzysztofie i pasterzach Kościoła w Polsce, którzy udali się do Rzymu z wizytą „ad limina apostolorum”.

Uroczyste przeżywanie dzisiejszego dnia nasze Siostry z Sandomierza zakończyły w kościele św. Józefa, udziałem w modlitwie różańcowej i Mszy św., bo w tym kościele także zawsze 4 października jest uroczystość odpustowa, której w latach 1934-1941 przewodniczył nasz bł. Ojciec Antoni.                                                                   s. Klara,  s. g.

.