Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
« kw.    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Charyzmat

Charyzmat

W kościele istnieje różnorodność charyzmatów, a stan zakonny jest jednym ze sposobów realizacji życia konsekrowanego. Charyzmat życia zakonnego dotyczy celu, ducha i charakteru zgromadzenia. Siostry przejęły od bł. Założyciela duchowość i charyzmat franciszkański, “aby w każdym czasie gdzie postawi nas Boża Opatrzność, z prostotą i radością, ukazywać ubóstwo, pokorę i miłość Ukrzyżowanego Zbawiciela”.

Duchowość

Zgromadzanie zgodnie z zamysłem Założyciela oparte jest Regule III Zakonu Św. Franciszka, głównym źródłem życia wewnętrznego sióstr i ich gorliwości w życiu czynnym jest “cześć i naśladowanie św. Franciszka Serafickiego, jako najświętszego naśladowcy życia Jezusa i gorącego czciciela Maryi”. Każda siostra czci Maryję będącą przewodniczką w wierze i ideałem przeżywania konsekracji zakonnej. Franciszkańską duchowość Zgromadzenia odzwierciedlają wynikające z wiary poświęcenie się dziełu wynagrodzenia i pokuty jako ofiara miłości w imieniu Kościoła.

Cel i zadania

Cel duchowy
Założyciel za pierwszy cel Zgromadzenia uznał oddawanie czci, szerzenie chwały Bożej, wdzięczność Bogu za Jego miłość. Pierwszorzędnym więc celem jest uwielbienie Boga w Trójcy Jedynego w Jego Misterium Odkupieńczej Miłości na Krzyżu oraz szerzenie Chrystusowego Królestwa Prawdy i Miłości tam, gdzie nas pośle Jego Wola, jak również wynagrodzenie Bogu za zniewagi.

Cel apostolski
Zjednoczone z Kościołem powszechnym i jego widzialną Głową, Ojcem Świętym, w duchu św. Franciszka, wypełniamy zadania powierzone nam przez założyciela, poświęcając się przede wszystkim Kościołowi lokalnemu. Siostry wierne charyzmatowi Założyciela starają się odczytywać znaki czasu i podejmują zadania i prace apostolskie zgodne z potrzebami Kościoła. Obecnie Zgromadzenie współpracuje z duszpasterstwem parafialnym. Siostry podejmują następujące zadania:
• katechizują dzieci i młodzież;
• spełniają funkcję organistek i zakrystianek;
• pracują jako sekretarki w kuriach diecezjalnych;
• prowadzą domy rekolekcyjne oraz posługują na plebaniach;
• spełniają posługę wobec biednych i starszych.

Podejmujemy również działalność charytatywną, opiekując się chorymi i ubogimi oraz wszystkimi, którzy potrzebują pomocy duchowej i materialnej.

Córki św. Franciszka pracują na terenie Polski: w Sandomierzu, Lublinie, Łęcznej, Radomiu, Skaryszewie, Warszawie, Częstochowie oraz w Ustrzykach Dolnych i Bytomiu. Pełnimy także funkcje w instytucjach kościelnych jako obrońca węzła małżeńskiego Sądu Biskupiego w Sandomierzu oraz sekretarki wydziałów katechetycznych w Sandomierzu i Lublinie. Pracujemy w domu rekolekcyjnym w Sandomierzu.

Dom Generalny Zgromadzenia Córek św.
Franciszka Serafickiego
ul. Leszka Czarnego 6
27-600 Sandomierz
tel. 0-15/832-97-00
e-mail: fra-sand@sandomierz.opoka.org.pl lub fra-sand@neostrada.pl