Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarium

Kalendarium życia Błogosławionego Ks. Antoniego Rewery

6 stycznia 1869 – Narodziny w chłopskiej rodzinie Wawrzyńca Rewery i Rozalii zd. Sapielak. Antoni Rewera – chrzest w kościele parafialnym w Samborcu.
1 czerwca 1884 – Przyjęcie do Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
30 sierpnia 1891 – Święcenia subdiakonatu.
6 września 1891 – Diakonat.
18 czerwca 1893 – Ukończenie studiów w Akademii Duchownej w Petersburgu. Tytuł magistra teologii.
2 lipca 1893 – Święcenia kapłańskie, których udzielił bp Antoni Sotkiewicz w Katedrze Sandomierskiej.
24 lipca 1893 – Nominacja na wikariusza parafii katedralnej.
24 stycznia 1894 – Powołanie na stanowisko profesora w Seminarium Duchownym w Sandomierzu.
20 stycznia 1899 – Nominacja na wicerektora Seminarium Duchownego.
16 maja 1903 – Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej.
30 listopada 1904 – Administrator parafii Mychów.
23 maja 1907 – Wikariusz Aktualny parafii katedralnej w Sandomierzu.
9 lipca 1910 – Kanonik Gremialny Kapituły.
3 kwietnia 1912 – Administrator parafii św. Pawła w Sandomierzu.
13 października 1912 – Prałat Honorowy Kapituły Katedralnej.
8 września 1918 – Funkcja Archidiakona podczas sumy, którą odprawił w katedrze sandomierskiej, biskup Achilles Ratti.
12 listopada 1920 – Prałat Domowy Jego Świątobliwości Benedykta XV.
20 czerwca 1921 – Kanoniczna erekcja III Zakonu św. Franciszka w Sandomierzu. Dyrektor tej Kongregacji Tercjarskiej.
30 grudnia 1925 – Nominacja na Delegata do Rady Głównej III Zakonu św. Franciszka.
29 stycznia 1928 – Zebranie organizacyjne Towarzystwa Domu Ludowego pw. św. Franciszka w Sandomierzu.
14 sierpnia 1928 – Zakup nieruchomości przy ul. Krakowskiej 14 na siedzibę dla Towarzystwa.
4 października 1928 – Początek działalności Towarzystwa. Wybór na Dyrektora domu pw. św. Franciszka.
19 lutego 1931 – Dziekan Kapituły Katedralej.
16 maja 1933 – Wybór Siostry Anieli Osmala na przełożoną wspólnoty sióstr zamieszkujących na stałe w domu Towarzystwa. Wspólnota przyjęła nazwę: Stowarzyszenie Sióstr Franciszkanek i odtąd można było przyjmować młode dziewczęta.
28 marca 1934 – Proboszcz parafii pw. św. Józefa w Sandomierzu.
4 października 1939 – Złożenie rękopisu „Reguły Córek św. Franciszka” do zatwierdzenia w Kurii Biskupiej.
15 marca 1942 – Ostatnie spotkanie Księdza Dyrektora z siostrami w domu na Krakowskiej.
16 marca 1942 – Aresztowanie przez gestapo. Więzienie w zamku królewskim w Sandomierzu.
27 marca 1942 – Wywiezienie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
3-5 czerwca 1942 – Transport duchownych z Oświęcimia do obozu w Dachau.
24 czerwca 1942 – Przydzielenie do bloku nr 27 tzw. szpitala dla inwalidów.
1 października 1942 – Śmierć.
4 października 1942 – Spalenie zwłok w obozowym krematorium.
20 marca 1949 – Poświęcenie pamiątkowej tablicy w kościele św. Józefa w Sandomierzu.
26 stycznia 1993 – Kandydat na ołtarze w procesie beatyfikacyjnym męczenników obozów koncentracyjnych. Przysługuje Mu tytuł – Sługi Bożego.
13 czerwca 1999 – Beatyfikacja.