Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
« kw.    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwa

Formacja

Formacja

Formacja jest bardzo ważna dla życia Zgromadzenia i jego posłannictwa. Każda siostra jest bezpośrednio odpowiedzialna za swój rozwój na wszystkich etapach formacji zakonnej.
Do wieczystych zaślubin z Chrystusem Siostry przygotowują się przez wielostopniową formację, która obejmuje:
– kandydaturę
– postulat (1 rok)
– nowicjat (2 lata)
– juniorat (6 lat)
– śluby wieczyste
Śluby zakonne są przymierzem łączącym nas w miłości z Bogiem, Kościołem i Zgromadzeniem. Nadają one szczególny charakter wspólnemu życiu Sióstr. W Zgromadzeniu Córek św. Franciszka Serafickiego śluby są konkretnym wyrazem życia Ewangelią i radykalnego kroczenia śladami Jezusa w duchu św. Franciszka.

K A N D Y D A T U R A

Nie łatwo rozeznać Boży plan na ludzkie życie. Na szczęście dzięki łasce Bożej i współpracy z nią jest to możliwe!                                                                                                                                                                Kandydatki, które przychodzą do naszego Zgromadzenia mają być świadkami wiary, która rodzi Miłość.  Miesięczna kandydatura – to czas zapoznania się z życiem zakonnym i podjęcie decyzji czy chcę rozpocząć kolejny etap formacji – postulat.                                                                                       Kandydatura to bardzo konkretny sposób wejścia w rytm naszego sposobu życia.                                                                                                      Wśród codziennej modlitwy, pracy i nauki nasze życie skupia się wokół trzech szczególnych miejsc. Pierwszym i najważniejszym jest kaplica. To tu kandydatki czerpią siłę do pokonywania pierwszych trudności. Drugim miejscem, które buduje wspólnotę jest refektarz zakonny (jadalnia), gdyż podczas spożywania posiłków, jest okazja do bycia razem, podobnie jak w rodzinie. Trzecim miejscem, jest rekreacja, która służy budowaniu wspólnoty w czasie wolnym.                                                                                    Kandydatki pod opieką Siostry Mistrzyni rozpoczynają pierwszą pracę nad swoim rozwojem osobowo – duchowym, uczą się wspólnoty, wzrastania w Panu i w zwykłych ludzkich relacjach. To także czas odkrywania swoich talentów i rozwijania pasji. Przyglądaniu się pracy sióstr i włączaniu w konkretne zadania apostolskie przy parafii. Nauka pieśni franciszkańskich i do Ojca Założyciela, to też pierwsze wykłady  zapoznające z duchowością i charyzmatem Zgromadzenia. Kandydatki mogą jeszcze kontaktować się ze swoją rodziną równolegle ucząc  się go stopniowo ograniczać by przygotowywać  swoje serce Chrystusowi.

Kandydatki nie uczestniczą jeszcze we wszystkich modlitwach ale mają już swój regulamin dnia:

6:00 Pobudka

6:20 Modlitwy poranne

7:00 Msza Święta

7:40 Śniadanie

8:30 – 12:00 Zajęcia według planu formacyjnego

12:00 Modlitwy południowe, Różaniec

13:00 Obiad

14:00 – 15:00 Milczenie Święte, Odpoczynek poobiedni

15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, 

Czytanie Duchowne, (piątek – Droga Krzyżowa)

15:30 – 17:30  Zajęcia według planu formacyjnego

18:30 Kolacja

19:00 Rekreacja

19:30 Modlitwy przed spoczynkiem, Kompleta

21:00 Cisza nocna

    1. Jak dobrze pracować dla samego Jezusa, dla Niego samego!

       

     2. Modlitwa jako zażyła przyjaźń z Chrystusem jest charakterystycznym rysem naszego charyzmatu.

 

 3. Czas wolny… też może być franciszkański

  4. Również pielgrzymujemy….

  5. Rozwijamy swoje pasje.

  6. Nie ma jak wspólnota


P I E S Z A   P I E L G R Z Y M K A   D O   S U L I S Ł A W I C

7  września 2020 r., s. Mistrzyni Julia wraz z kandydatką Natalią oraz siostrami Wikarią Urszulą i Heleną – wzięły udział w XVII pieszej pielgrzymce do Sulisławic pod hasłem: “Maryjo bądź z nami”.

Tego roku pielgrzymka była wyjątkowa. Po Mszy św. w strugach deszczu wyruszyłyśmy spod sandomierskiej Katedry, by przemierzyć 31 km – korkami naszego Założyciela Bł. O. Antoniego Rewery, pierwszego inspiratora tejże pielgrzymki.

Pielgrzymowałyśmy do Tronu Pani Bolesnej zanosząc osobiste intencje. Jednakże naszą główną prośbą był dar nowych powołań do naszego Zgromadzenia.

Ufamy, że Bł. Antoni wstawi się za nami i powiększy się nasze grono postulanckie, byśmy nadal mogły szerzyć Chwałę Bożą w duchu franciszkańskiej służby.

Umocnione modlitwą i trudem”cierniowego wszak deszczowego szlaku”, powróciłyśmy z większą gorliwością do radomskiego Zamłynia by dalej kroczyć ” Ku Bogu w bliźnim”.

                                                                                      s. Julia

 

 

 

APOSTOLSTWO WŚRÓD LUDZI STARSZYCH

 

 

 

                             OSTATNIE DNI KANDYDATURY…

Nasze kandydatki Angelika i Natalia – rozpoczęły intensywniejszy czas duchowego przygotowania się do postulatu.

Służymy jak co dzień „Ku Bogu w bliźnim” ale do naszej pracy i modlitwy dołączyłyśmy Nowennę do św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz pół godziny adoracji przed Tym, któremu chcemy powiedzieć „tak” na dalszy etap formacji zakonnej.

Dlaczego? Bo coraz mocniej kochamy Jezusa, chcemy oddać siebie potrzebom innych i znaleźć radość w czynieniu dobra.

Chcemy jako franciszkanki CZYNIĆ WSZYSTKO DLA BOGA I LICZYĆ ZYSKI DAROWANĄ MIŁOŚCIĄ !!!

 

 

                                   POSTULAT

 

W końcu nastał ten upragniony dzień!

Cieszymy się z każdej spędzonej chwili z siostrami,                                        które daje nam Bóg.

                                        

Kandydatki do postulatu przygotowują się pod duchową opieką Siostry  Mistrzyni czego zwieńczeniem jest Nowenna do św. Teresy od Dzieciątka Jezus i dzień skupienia.

Podczas ceremonii przyjęcia do postulatu, na znak rozpoczynającego się nowego etapu formacji postulantki otrzymują medalik z wizerunkiem Serca Pana Jezusa i modlitewniki zakonne  – oznajmienie przynależności do rodziny zakonnej.

Zawsze, kiedy młody człowiek odpowiada Bogu na łaskę powołania zakonnego, jest święto. „Doświadczenie Obecności Boga przemienia życie człowieka. Jest jak narodziny, jak wydostanie się nagle w przestrzeń człowiekowi właściwą, gdzie można oddychać powietrzem i ze zdumieniem oglądać świat, który jest”.

Postulat jest pierwszą próbą życia zakonnego. Ma on na celu stopniowe wprowadzenie postulantek w życie zakonne, aby głębiej odkrywały własne motywacje przyjścia do wspólnoty a świadome zaangażowanie się w formację ludzką i chrześcijańską, ma umożliwić podjęcie wolnych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących dalszego rozwoju powołania kandydatek. To także uzupełnienie i rozszerzenie zakresu wiedzy religijnej, kształtowanie kultury współżycia według zasad dobrego wychowania, rozwijanie praktyki cnót naturalnych oraz ułatwienie bliższego zapoznania się z życiem i apostolatem Zgromadzenia. Służą temu nie tylko wykłady i czas poświęcony nauce ale także modlitwa i praca we wspólnocie sióstr. Siostry postulantki robią wszystko dla Boga i bliźniego angażując w to całe swoje serce i talenty. Regulamin dnia jest podobny jak w okresie kandydatury, chociaż dochodzi już medytacja. Nadal mamy kontakt z rodziną ale powoli staje się on mniejszy aby było więcej miejsca w sercu dla naszego Oblubieńca.

Jedna z postulantek – Natalia tak opisuje chwilę przyjęcia do postulatu. „Wreszcie nadszedł ten dzień! Od dawna o nim marzyłam i stało się! Właśnie dziś zostałam przyjęta do postulatu Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Na ten moment czekałam od chwili wstąpienia. Moja droga, która przywiodła mnie aż tutaj nie była bardzo trudna, gdyż od dwóch lat wspominałam, że będę siostrą zakonną. Był oczywiście czas, w którym skutecznie przed tym uciekałam, ale w końcu Pan Bóg dał mi do zrozumienia, że Mu nie ucieknę. Więc z lekkim lękiem, niedowierzaniem, ale i uśmiechem na twarzy przyznałam: Boże znowu wygrałeś! Dziękuję Ci za ten dar. Nie wiem jak zakończy się moja droga, ale wiem, że bez Niego nie miałaby ona najmniejszego sensu”.

Należy pamiętać, że jedynym Światłem na drodze życia zakonnego jest sam Jezus Chrystus, który nas wybrał. Dlatego na każdym etapie formacji życia zakonnego życzymy sobie jeszcze większego rozkochania w Jezusie oraz gorącego pragnienia świętości i łaski wytrwania w powołaniu na drodze franciszkańskiej służby „Ku Bogu w bliźnim”.

 

 

              POSTULAT – ŻYCIE CODZIENNE