Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

marzec 2024
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Relikwie bł. Antoniego Rewery w Sanktuarium św. Józefa w Warszawie na Kole

Świętowanie Uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP, święta patronalnego Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego w dniu 19 marca 2024 r. miało swoje wspaniałe dopełnienie w godzinach wieczornych w Sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole.

W tymże sanktuarium we Mszy św. odpustowej, którą sprawował bp Rafał Markowski uczestniczyła Przełożona Generalna M. Victoria Kwiatkowska z s. Klarą Radczak. Okolicznością, która spowodowała udział w tymże odpuście było wprowadzenie do sanktuarium św. Józefa ponad 40 Relikwii Świętych i Błogosławionych, a w tym gronie również Założyciela Zgromadzenia – bł. Antoniego Rewery. Relikwie bł. Antoniego, z natury rzeczy tylko drugiego stopnia, bo to przecież Męczennik z Dachau, były umieszczone w specjalnie ufundowanym relikwiarzu, a ponieważ M. Victoria wraz z fragmentem taśmy z biretu bł. Antoniego załączyła do Relikwii garstkę ziemi z Dachau, miejsca męczeństwa Ojca Antoniego, więc w sumie przygotowane były dwa oddzielne relikwiarze.

Msza święta w Sanktuarium rozpoczęła uroczystą procesją, w której przed asystą kroczyły delegacje niosące Relikwie swoich Świętych i Błogosławionych. Tuż przed wyruszeniem procesji ceremoniarz uroczystości przedstawił kolejno delegacje, wskazując kto i czyje Relikwie do świątyni wnosi. Relikwie bł. Ojca Antoniego niosła M. Victoria, a s. Klara relikwiarz z ziemią z Dachau.

Wszystkie Relikwie po wejściu procesji, zostały umieszczone u stóp prezbiterium na specjalnie przygotowanym do tego tronie. W głębi prezbiterium zaś ustawiono plakaty z wizerunkami Świętych oraz Błogosławionych ofiarowywanych tego dnia świątyni św. Józefa. Na jednym z nich, po prawej stronie, nie trudno było dojrzeć portret bł. ks. prał. Antoniego Rewery.

Kościół parafialny w Warszawie na Kole, w którym od 19 marca 2024 r. znajdują się Relikwie Ojca Założyciela, to utworzone przez Metropolitę Warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza, dekretem z dnia 19 marca 2021 r., diecezjalne Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP. Kustoszem Sanktuarium i jednocześnie znajdujących się tam ponad 300 Relikwii Świętych i Błogosławionych jest ks. kan. dr Zbigniew Godlewski. I to na jego zaproszenie odpowiedziała pozytywnie Matka Victoria, by do grona Świętych w Sanktuarium dołączyć Relikwię naszego Ojca Założyciela. Nasza rodzina zakonna jest wdzięczna ogromnie i Księdzu Kustoszowi i Opatrzności Bożej, za ten wspaniały dar. Ufamy bowiem, że i w tym miejscu będzie mógł Ojciec Antoni inspirować wiernych do heroicznego umiłowania prawdy i wierności Bogu, aż po ofiarę ze swego życia, gdyby kiedyś trzeba było stanąć przed takim wyborem. A wiemy doskonale, że od samego początku uczniowie Chrystusa byli prześladowani za wiarę i trwa to nieprzerwanie, w różnych formach, nie jest też obce naszym czasom.

Na stronie internetowej Sanktuarium możemy przeczytać, że „Kościół na Kole to szczególne miejsce na mapie Warszawy. Znajduje się tam ponad 300 Relikwii Świętych i Błogosławionych i liczba ta ciągle się powiększa”. Inspiracją do utworzenia tego wyjątkowego miejsca był dar ks. Leszka Kuźmińskiego, który przez lata gromadził te Relikwie, a z racji 25. lecia swego kapłaństwa postanowił przekazał je Sanktuarium. Obecnie Relikwiami, zamieszczonymi w ogromnym Relikwiarzu opiekuję się, pod okiem Księdza Proboszcza, ks. Andrzej Kamiński. Relikwiarz ten znajduje się nad kaplicą Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, więc jest dobrze widoczny i łatwo dostępny dla przybywających do świątyni wiernych, którzy mogą prosić swoich świętych Patronów i wszystkich Świętych (obecnych tam  w znaku relikwii) o pomoc w modlitwie i doskonalszym uwielbieniu Pana Jezusa.

W swojej homilii Ksiądz Biskup Rafał zachęcał młodzież bierzmowaną i też wszystkich wiernych uczestniczących w uroczystości do miłowania Pana Jezusa i oddawania Mu czci na wzór św. Józefa, ale kończąc zwrócił też uwagę na wprowadzone do świątyni Relikwie oraz przestrzenne miejsce, gdzie się one znajdują z dopowiedzeniem, że to miejsce może być i czeka na każdego z nas tu obecnych, bo każdy z nas wezwany jest to świętości. Niech się tak stanie!

s. Klara

.