Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
« wrz   lis »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archiwa

80. lecie męczeńskiej śmierci bł. Antoniego Rewery

                    Uroczystości jubileuszowe 3 października 2022 roku

W kościele św. Józefa                  w Sandomierzu, w poniedziałek a.d. 2022, nasze Zgromadzenie – Córek św. Franciszka Serafickiego wraz z Parafią św. Józefa, z inicjatywy Przełożonej generalnej M. Victorii Kwiatkowskiej, przeżywało uroczyste obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Ojca Założyciela – bł. Antoniego Rewery. Ojciec Antoni zmarł                                                                       1 października 1942 r. w Dachau.

Uroczystość, na którą składały się: okolicznościowa prelekcja, Msza święta

w kościele św. Józefa w Sandomierzu

i „Rozmowy niedokończone” była transmitowana przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja. Ekipie radiowej oraz telewizyjnej z Torunia przewodniczył O. Grzegorz Moj CSsR, ale przybył też osobiście Dyrektor tych dzieł: O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Rozmowy niedokończone w Radio Maryja

Matka Victoria zaprosiła na uroczystości Siostry z całego Zgromadzenia wraz z Księżmi Proboszczami i innymi osobami, z którymi Siostry pracują, zaprzyjaźnione ze Zgromadzeniem instytucje oraz duchowieństwo, okoliczne Biura Radia Maryja, parafian z Samborca i wiernych ze wszystkich sandomierskich Parafii, gdyż bł. Antoni zwany był „proboszczem Sandomierza”. Odpowiedź na zaproszenie Matki Victorii była znakomita.

Świątynia św. Józefa wypełniła się po brzegi, widać było kilkanaście proporców Rodziny Radia Maryja, a Mszę świętą, której przewodniczył Biskup Sandomierski J. E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, sprawowało ok. 40 kapłanów i oczywiście J. E. Ks. Bp Edward Frankowski.

W uroczystości uczestniczyli też wszyscy alumni Wyższego Seminarium Duchownego i siostry zakonne z sandomierskich zgromadzeń na czele z Przełożoną Prowincjalną Sióstr Służek NMP Niepokalanej, S. Ewą Janek. Oczywiście Córki św. Franciszka przybyły licznie i każdy Dom Zgromadzenia był solidnie reprezentowany. Niestety z powodu choroby nie mogła przybyć do Sandomierza jedna z Sióstr Radnych.

Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się prelekcją Ks. prof. dra hab. Marka Tatara z UKSW  -„Bł. Antoni Rewera – heroizm wobec prawdy”. Rodzinę Radia Maryja powitał serdecznie Ojciec Dyrektor Tadeusz, a wspomagał go w tym O. Grzegorz. Dali świadectwo o swojej przygodzie z Radiem Maryja także przedstawiciele z kilku Biur. Wcześniej wszystkich zgromadzonych przywitali: Proboszcz Parafii Ks. prał. Jerzy Dąbek i M. Victoria Kwiatkowska. Ksiądz Dąbek przybliżył pokrótce historię świątyni oraz parafii, posługę duszpasterską pierwszego jej proboszcza, zabytki się w niej znajdujące i cieszącą się powodzeniem u turystów Kryptę z zachowanymi zwłokami świątobliwej Teresy Izabeli Morsztynównej. Program anonsował i przypominał kolejność wystąpień Ks. Mariusz Góra – miejscowy wikariusz.

Centrum wydarzenia stanowiła Msza święta. Do Księdza Biskupa Ordynariusza należało nie tylko przewodniczenie Mszy świętej, ale też homilia. Ksiądz Biskup, przywołując określenie „męczennik za prawdę”, które tak bardzo przylgnęło do bł. Antoniego Rewery, wyjaśniał, że dla bł. Antoniego Chrystus był prawdą i to dla Niego i ze względu na Niego był wierny prawdzie, był wierny też innym cnotom, powołaniu, kapłaństwu i Ojczyźnie. Ksiądz Biskup podkreślił też miłość bliźniego, troskę o parafian i wielkie zaangażowanie społeczne Błogosławionego. Mówił, że trudno byłoby znaleźć innego sandomierzanina, który tyle zdziałał dla miasta, seminarium, parafii, czy tworzonego przez siebie zgromadzenia zakonnego, co ks. Antoni Rewera. Umiał ks. Antoni nie tylko czynnie pomagać, ale też zorganizować ludzi do wspólnej pracy, to nie były dzieła zakładane tylko dla samych dzieł, to była ciężka, ofiarna, systematyczna praca i w tym także powinniśmy próbować go naśladować. Z miłości do Prawdy- Chrystusa oddał życie. Wzruszające było wskazanie przez Księdza Biskupa na zakrystię, tę tutaj, skąd zabrano Księdza Rewerę. Czy chodząc po jego śladach, bywając w tym miejscu, pamiętamy o nim, prosimy go o pomoc? Myślę, że to zadanie dla nas, po tych obchodach, by jeszcze bardziej zapatrzyć się w osobę i dzieło naszego Bł. Ojca Antoniego.

Po Mszy św. były podziękowania za wspólną modlitwę i tak piękną uroczystość ze strony Matki Victorii i ze strony Księdza Proboszcza Jerzego, ale też ze strony Księdza Biskupa Krzysztofa i Ojca Dyrektora Tadeusza. Matka Victoria przywołując słowa i życie Ojca Antoniego z wielkim wzruszeniem i z wielką wdzięcznością dziękowała Bogu i zgromadzonym za tę podniosłą uroczystość. Księża Biskupi otrzymali kwiaty, a wszyscy uczestnicy liturgii wykonane na specjalne zamówienie, fantazyjnie ozdobione serduszka z napisem „Dziękujemy CFS”, by jeszcze mocniej wybrzmiało serdeczne podziękowanie Matki Generalnej za udział w naszych obchodach.

 

Nim przyszła pora rozwiązania wspólnoty, wszyscy którym czas i siły na to pozwoliły, udali się na agapę i małą rekreację do sąsiadującego ze świątynią Domu rekolekcyjnego, gdzie byli gościnnie witani przez Ks. dyrektora Józefa Szczepańskiego i posługujące w tym Domu nasze Siostry: S. Przełożoną Agnieszkę i S. Hiacyntę. Siostry wspierała dzielnie Pani Anna.

Doniosłe świętowanie 80. rocznicy męczeństwa bł. Antoniego Rewery zakończyły, „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja. Rozmowy prowadził O. Grzegorz Moj, a wzięli w nich udział: J. E. Ks. Bp Edward Frankowski, prelegent Ks. prof. Marek Tatar, Proboszcz Parafii św. Józefa – Ks. dr Jerzy Dąbek i s. Klara Radczak cfs. W „Rozmowach” kontynuowano temat z prelekcji, czyli „heroizm wobec prawdy” na przykładzie słów oraz życia bł. Antoniego Rewery. Dyskusje w studio (Sala konferencyjna zwana Oliwkową w Domu rekolekcyjnym) ubogacone licznymi telefonami trwały do północy. Na modlitwę brewiarzową Komplety dołączyła do „Ekipy Rozmów” Matka Victoria z Przełożoną Wspólnoty Sióstr „u św. Józefa” – S. Wiesławą Błażejewską. Można dodać, że ten Dom Zgromadzenia jest najstarszą z naszych placówek i w dniu jutrzejszym, 4 października, w ramach odpustu św. Franciszka, będzie świętował 75. lecie swego istnienia.

To było piękne wydarzenie. Miejmy nadzieję, że jeszcze większe grono osób poznawszy postać i motywy męczeństwa bł. Antoniego zapragnie obrać Go sobie za Patrona wierności Bogu i życia prawdą w czasach, które „udają”, że prawda nie istnieje. A ona istnieje i życiu nadaje sens, bo Prawdą jest Chrystus.                                 

                                                                                       s. Klara

.