Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

grudzień 2020
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwa

41. rocznica śmierci Sługi Bożego Wincentego Granata

 

11 grudnia 2020 r. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła w Sandomierzu modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Wincentego Granata w 41. rocznicę Jego śmierci. Ze względu na ograniczenia związane z trwającą pandemią, nie mogąc zorganizować bardziej uroczystych obchodów rocznicowych, postulacja procesu zaproponowała zintensyfikowaną modlitwę o wyniesienie Sługi Bożego do chwały ołtarzy. Na program tego dnia złożyła się poranna Msza święta oraz wieczorna modlitwa adoracyjna Najświętszego Sakramentu poprzedzona odśpiewaniem adwentowych Nieszporów. Obydwa czuwania zakończono specjalną modlitwą do Boga o łaski za przyczyną Sługi Bożego.

Mszy św. koncelebrowanej przez Księży profesorów Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył i homilię wygłosił wice-postulator ks. prof. Roman Sieroń. Mając na uwadze kontynuowany Rok Eucharystii, który przeżywamy pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” postanowił przypomnieć zgromadzonym pobożność eucharystyczną Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Mówił: „Wypływała ona z jego żywej wiary: prostej, szczerej, głębokiej i rozumnej. Wiara była klimatem, w którym od dzieciństwa rozwijała się jego osobowość i za tę wiarę przede wszystkim wyrażał Bogu wdzięczność w testamencie. Oparł się mocno na Ewangelii odczytanej dosłownie, prowadząc życie ściśle złączone z Bogiem poprzez korzystanie z sakramentów świętych”. Za motto swego kazania przyjął ks. Sieroń słowa z Listu do Hebrajczyków: „Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę”. Modląc się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Wincentego, my także rozpamiętujemy koniec jego życia i chcemy naśladować jego wiarę, szczególnie teraz, jak powiedział kaznodzieja, „w czasie polskiej apokalipsy, gdy walą się fundamenty autorytetów, atakuje się historię, kulturę i wiarę, gdy głos ulicy zdaje się przeciwstawiać odwiecznemu głosowi Narodu i Kościoła”.

We Mszy św. uczestniczyła (bo tylko tak jest to teraz możliwe) garstka wiernych, ale obecni byli także alumni i siostry zakonne, na czele z Przełożoną generalną Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego: M. Victorią Kwiatkowską i Przełożoną prowincjalną Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej: S. Ewą Janek. Sługa Boży przez wiele lat był kapelanem, wykładowcą i ojcem duchownym Sióstr Służek oraz opiekunem duchowym i Współzałożycielem Córek św. Franciszka Serafickiego.

Wieczornej modlitwie z udziałem wice-postulatorów, przewodniczył Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Ks. Dr Rafał Kułaga, a alumni z ojcami duchownymi prowadzili zamyślenia adoracyjne. Wszystko to dla duchowego pożytku wiernych i na większą chwałę Boga. Patron dzisiejszego dnia, św. Damazy, papież, w swoim traktacie o oddawaniu czci męczennikom, (i w ogóle świętym) podkreślił: „Lud chrześcijański czci uroczyście pamięć świętych (…), a to zachęca go do ich naśladowania, daje mu udział w ich zasługach i zapewnia o ich wstawiennictwie. Jednakże ołtarze stawiane w miejscach poświęconych męczennikom (i świętym) nie im są wznoszone, lecz Bogu”. Obchody 41. rocznicy narodzin dla Nieba Sługi Bożego i wszystko, co upamiętnia jego osobę i dzieło, także oczekiwana przez diecezję beatyfikacja, są na pożytek duchowy nas wszystkich i na większą chwałę Boga. Wstawiennictwo i przykład życia Sługi Bożego mają nam pomóc stać się świętymi.

s. Klara Radczak cfs – wice-postulatorka

.