Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

maj 2023
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archiwa

Majowe spotkanie Córek św. Franciszka Serafickiego w Domu Generalnym, Zgromadzenia

Na zakończenie LX Tygodnia Modlitw o Powołania, w dniach 5 i 6 maja 2023 r. nasza Rodzina zakonna przeżywała piękne wspólnotowe spotkanie.

Najpierw, w piątek 5 maja miało miejsce Posiedzenie Zarządu Generalnego Zgromadzenia, a o Godzinie Miłosierdzia rozpoczął się doroczny Zjazd Przełożonych Domowych z udziałem Zarządu. Swoje Obrady Siostry Przełożone rozpoczęły „u stóp Pana Jezusa Zmartwychwstałego”. O 15.00 w kaplicy była bowiem Koronka do Bożego Miłosierdzia i nabożeństwo pasyjne. Potem Walne Zgromadzenie udało się do Sali konferencyjnej i przez ponad dwie godziny omawiano sprawy bieżące naszej Wspólnoty zakonnej.

Matka Generalna Victoria prowadząca Obrady i kierująca dyskusją, wyraziła Siostrom Przełożonym wdzięczność za przybycie, ale przede wszystkim za codzienny trud prowadzenia Wspólnot Domowych i troski o nie oraz o całe Zgromadzenie i od strony duchowej i od materialnej. Wśród „bolączek”, o których także mówiono, była przede wszystkim trudna sytuacja personalna i brak nowych powołań. Na zakończenie Obrad podjęto odpowiednie uchwały, które będą Siostry Przełożone z pomocą Matki Generalnej i Sióstr radnych wprowadzać w życie.

Ten pierwszy dzień Zjazdu, tak jak się rozpoczął w kaplicy, tak też tam w godzinach późnych wieczornych się zakończył: najpierw Siostry uczciły Matkę Najświętszą śpiewem Litanii Loretańskiej, a potem modlitwą brewiarzową Komplety.

Nazajutrz, 6 maja w Święto Świętych Apostołów Jakuba i Filipa, rozpoczął się już dla wszystkich Sióstr, nie tylko Przełożonych, dzień formacji stałej. Z powodu kłopotów zdrowotnych naszej Siostry Mistrzyni od formacji permanentnej, Dzień ten przygotowała i nad całością czuwała osobiście Matka Victoria, wspomagana przez Siostrę Wikarię Urszulę oraz Siostrę Przełożoną Marzenę. Specjalnie zaproszonym Prelegentem był Ks. dr Grzegorz Lipiec, ojciec duchowny z Wyższego Seminarium Duchownego z Radomia. Ks. Grzegorz, w koncelebrze z Księdzem Kapelanem Domu Zgromadzenia sprawował poranną Mszę świętą i on też wygłosił homilię.

Homilia oparta na tekstach Liturgii Słowa z dzisiejszego Święta, była kapitalnym wstępem do dwóch konferencji, które potem nasz Prelegent wygłosił. I oto: Filip prosi, żeby Jezus pokazał im Ojca, a Jezus mówi Filipowi, że tyle już czasu jest z nimi (z apostołami), a jeszcze Go nie znają! No właśnie – by krótko streścić te głębokie refleksje, które usłyszałyśmy – formacja stała, czyli nie jesteśmy nowicjuszkami! Już tyle czasu jesteśmy w Zgromadzeniu… Czy zdołałyśmy poznać Pana Jezusa? Jakie są nasze więzi z Nim? Czy inni patrząc na mnie widzą Jezusa? Czy mogę powiedzieć o sobie, że jestem znakiem Jezusa? Czy przez moje świadectwo ktoś odnalazł drogę do Boga? Te myśli mogą być doskonałym tematem rewizji naszego życia nie tylko na ten majowy Dzień zjazdu, ale na cały maj, na wakacje, na czas aż do następnego takiego Spotkania.

W programie zjazdu był też czas na spotkania wspólnotowe przy kawie i ciastku, na rekreację i pogaduchy, dla niektórych Sióstr po długim okresie nie widzenia się. W naszym gronie była dzisiejsza solenizantka – s. Judyta oraz dwie Jubilatki, a także zbliżający się pod koniec maja Dzień Matki, więc też był tort i kwiaty, upominki, całusy i życzenia. A na zakończenie znowu trwanie przed Panem na adoracji Najświętszego Sakramentu zakończone nabożeństwem majowym. A potem już tylko kapłańskie błogosławieństwo, słowo Matki na rozesłanie i uwiezione w sercach bogactwo treści oraz radość z przeżytego Spotkania.

Naszej Matce Victorii i przede Panu Bogu niech będą wielkie dzięki!

                                                                                                                                                                                   s. Klara

 

.