Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
« paź   gru »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwa

Uroczystości ku czci Błogosławionych: Antoniego Rewery i Władysława Miegonia w Samborcu

W Święto Niepodległości, w 104. Rocznicę odzyskania niepodległości w Samborcu odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości ku czci pochodzących z Samborca, Wuja – Ks. prałata Antoniego Rewery i Siostrzeńca – Ks. komandora Władysława Miegonia, Błogosławionych Męczenników II wojny światowej. W uroczystości tej wzięła udział Przełożona Generalna naszego  Zgromadzenia – M. Victoria Kwiatkowska z delegacją Sióstr. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Samborcu. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Komandor Tomasz Wojciechowski, kapelan marynarki wojennej z Gdyni-Oksywia, gdzie przed wybuchem II wojny światowej i aż do czasu wzięcia do niewoli przez Niemców, pracował Siostrzeniec naszego Ojca Założyciela – bł. ks. komandor Władysław Miegoń. Msza święta sprawowana była w intencji Ojczyzny oraz o rychłą kanonizację Błogosławionych. Koncelebransem był miejscowy Proboszcz – Ks. Marian Kowalski. 

Kaznodzieja, Ksiądz Komandor nie tylko przypomniał zgromadzonym koleje życia i posługi bł. Władysława Miegonia, ale mówił o miłości do Ojczyzny i jak każdy z nas, tu i teraz powinien spełniać ten drogi każdemu obowiązek. Kazanie było ciekawe i piękne, wielu osobom wycisnęło z oczu łzy. Po zakończeniu Liturgii,  poruszająca jeszcze bardziej była Akademia patriotyczna przygotowana przez dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy.  Słowa i przepiękne śpiewy ubogaciły kostiumy i dekoracje. Polska np. była otoczona mocarstwami (Austria, Prusy i Rosja) i spętana grubym wymownym powrozem…Jedna z dziewcząt wzruszająco wyśpiewała “modlitwę o pokój” Stanisławy Celińskiej. Repertuar był bogaty, tematycznie dopracowany i wspaniale wykonany.

Po zakończeniu Akademii ciąg dalszy uroczystości miał miejsce na dziedzińcu szkolnym Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Samborcu. Tu nastąpiły przemówienia, wciągnięcie Flagi na Maszt niepodległości, który stanął przy Szkole teraz właśnie. Tej podniosłej czynności zastępu harcerzy towarzyszyło odśpiewanie Hymnu narodowego. Następnie dokonało się odsłonięcie Tablicy upamiętniającej Błogosławionych Kapłanów z Samborca. Tablica została zamieszczona w Parku Pamięci przed głównym wejściem do gmachu Szkoły, gdzie znajduje się już Pieta i Tablice z nazwiskami Samborzan i innych Osób zamęczonych podczas wojny w Samborcu. Obrzędowi odsłonięcia i poświęcenia Tablicy także towarzyszyli mali i “starsi” artyści.  Jeden z chłopców śpiewał pięknie piosenkę “Czerwonych gitar” o partyzanckim krzyżu i dwa patriotyczne utwory wykonał Zespół “Gorzyczany” z Gorzyczan – miejscowości z terenu samborzeckiej Gminy. Obchody ku czci Męczenników ubogacili także swymi wystąpieniami członkowie Rodziny Błogosławionych i po odsłonięciu Tablicy przed Szkołą i potem, podczas agapy, która była na zakończenie uroczystości. Pani Barbara Kopeć – Wnuczka Siostry bł. Władysława –  Anny Stępień zd. Miegoń przygotowała specjalnie na tę okazję piękny wiersz i go wyrecytowała. W strofach tych wybrzmiał  hołd dla bohaterskich Przodków i nadzieja na ich kanonizację.  Podczas agapy zabrała głos również Przełożona Generalna – M. Victoria, która podziękowała organizatorom za zaproszenie i przede wszystkim  pogratulowała inicjatywy oraz dokonanego Dzieła, które pozwoli na pielęgnowanie pamięci o “naszych” Błogosławionych. 

s. Klara – sekretarka

.