Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
« cze   sie »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwa

Druga seria rekolekcji zakonnych w naszym Zgromadzeniu w Roku Pańskim 2022

                                 

Rekolekcje Sióstr 2022 r.

 Druga seria rekolekcji zakonnych w naszym Zgromadzeniu przypadła na bardzo gorące dni i to nie tylko, gdy idzie o temperaturę powietrza, ale też w związku z wielością wydarzeń je poprzedzających … Rekolekcje nasze rozpoczęły się w poniedziałek 27 czerwca, w drogie wielu sercom liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy i trwały do niedzieli 3 lipca, która jako XIV Niedziela zwykła w ciągu roku „przykryła” Święto św. Tomasza Apostoła. Prowadził je Ks. Dr Grzegorz Świecarz ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, przynależący obecnie do wspólnoty pallotyńskiej przy Parafii Ducha Świętego w Otwocku.                                       

Siostra Wikaria s.Urszula

 Opiekunką i animatorką tej serii rekolekcji, w imieniu Matki Generalnej Victorii, była Wikaria Generalna S. Urszula Kuźnia, Przełożona Domu Zgromadzenia w Skaryszewie. Grono rekolektantek stanowiło 21 Sióstr.

Nasze rekolekcje poprzedziła I seria rekolekcji, w dniach 19 – 25 czerwca, zakończona w sobotę 25 czerwca uroczystością 25.lecia profesji zakonnej S. Józefy Rogacz.

Jubileusz 25-l ślubów zakonnych s. Józefy

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w kościele św. Józefa w Sandomierzu. W te dni miały też miejsce wielkiej wagi wydarzenia diecezjalne: 24 czerwca, piątek, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, na Świętym Krzyżu był „dzień modlitw o świętość kapłanów i osób konsekrowanych”, jako jedna ze stacji trwającego w diecezji IV Kongresu Eucharystycznego. Ze względu na uroczystość patronalną tego dnia w naszym Zgromadzeniu oraz trwające czerwcowe rekolekcje, na Święty Krzyż udała się tylko s. Klara, która z ramienia Wydziału Życia Konsekrowanego miała powierzone przygotowanie godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz liturgii na Mszę św. na Świętym Krzyżu.

Kard. Gerhard Müller wraz z s. Klarą i s. Letycją

W niedzielę 26 czerwca 2022 r. miało miejsce w Sandomierzu uroczyste zakończenie IV Kongresu Eucharystycznego. Na adorację do kościoła seminaryjnego na g. 10.00 udało się kilka naszych Sióstr i wzięły też one udział w procesji eucharystycznej, która przez Rynek Starego Miasta wiodła do Bazyliki katedralnej, gdzie uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem Kard. Gerharda Müllera z Watykanu, zakończyły się obchody kongresowe. W katedrze oczekiwało na Mszę św. jeszcze kilka naszych Sióstr, a po zakończonej liturgii s. Klara i s. Letycja, jako delegatki Matki Generalnej udały się na agapę dla zaproszonych gości do gmachu seminaryjnego. Na zakończenie spotkania przy stole, można było porozmawiać chwilę z Jego Eminencją i stanąć do grupowego zdjęcia. Siostrom: Klarze i Letycji udało się też poprosić o indywidualne pamiątkowe zdjęcie.

Po tylu doniosłych wydarzeniach, przyszedł wreszcie ten „święty czas” na ciszę i skupienie. Co miało miejsce w gościnnych murach Domu Zgromadzenia przy ul. Leszka Czarnego 9. Wszystkie Rekolektantki zostały przyjęte z troską i serdecznością przez Przełożoną tegoż Domu, Ekonomkę Generalną S. Marzenę Wągrodzką.

Rekolekcje Sióstr 2022 r.

Rekolekcjonista, Ojciec Grzegorz miał dla nas codziennie Mszę św. z homilią i wygłaszał dwie konferencje. Był z nami na adoracji i modlitwach brewiarzowych, służył ofiarnie w konfesjonale i pewnego dnia obdarował każdą z nas książką swego autorstwa o nadziei. Podstawę do medytacji zawsze stanowiło słowo Bożę z dnia i konferencje, zachęty, a nawet konkretne pytania rekolekcjonisty. I tak, w kolejnych konferencjach Ojciec mówił nam o miłości Bożej, o tym, co może ją osłabiać lub nawet zniszczyć w nas, o przylgnięciu do Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi. Były też konferencje o Eucharystii, modlitwie i miłości bliźniego (i tu padła świetna myśl-maksyma: to masz co dasz!) oraz o pokorze i pełnieniu woli Bożej. Ważną rzeczą jest też – mówił rekolekcjonista – prosić codziennie Ducha Świętego o dary i prowadzenie, o rozpoznawanie woli Bożej i przyjmowanie jej z ufnością dziecka.

Rekolekcje mają zawsze na celu odnowienie ducha, umocnienie w powołaniu i nabranie nowych sił do pełnienia misji Zgromadzenia. Po ich zakończeniu każda wraca na swoje stanowisko, by kontynuować walkę o dusze: własną i bliźnich, których sam Pan stawia na drogach naszego życia. Będziemy zatem wracać do zasłyszanych treści, będziemy się modlić i pracować na miarę swoich sił, a łaska będzie działać w nas i przez nas. O czym też mówił Ojciec rekolekcjonista i to już w konferencji wprowadzającej. Ojciec zaznaczył bowiem, że „rekolekcje się dziś rozpoczęły, ale wcale nie skończą się w dniu formalnego ich zakończenia, czyli 3 lipca. One wtedy właśnie dopiero się rozpoczną! Czas rekolekcji, modlitwa, rozmyślanie, medytacja, słuchanie Pana i siebie… to zacznie procentować po powrocie do Domów, do codzienności, do nowych miejsc i zajęć, albo do tych samych, ale ze starymi problemami lub nowymi wyzwaniami.

Rekolekcje Sióstr 2022 r.

Trzeba jeszcze dodać, że nasza grupa rekolekcyjna miała nie tylko wspaniałe warunki do modlitwy i kontemplacji, klimatyzowaną kaplicę, dobrą kawę i strawę, pełen kwiecia, owoców i ptaków ogród do pospacerowania, ale też doskonałą diakonię muzyczną: dwie organistki, trzy solistki, flet poprzeczny sopranowy i Ojca z gitarą, (który nota bene pięknie gra i śpiewa, był seminaryjnym organistą), a na zakończenie, przy podziękowaniach, także naszą Siostrę Wikarię z gitarą (i też flecistkę).

Jak Ci dziękować, Boże! Tyle dobra dla nas i wokół nas. Spraw, prosimy, by było ono także w nas i mogło przynosić owoce, bo przecież to masz, co dasz innym!

Na koniec chcę dodać, wracając do tej myśli o gorących dniach, że dla Sióstr rekolektantek „gorący czas” nie skończył się z chwilą zakończenia rekolekcji i rozesłania. Albowiem w tym po rekolekcyjnym tygodniu, zaczynają się zmiany personalne w naszym Zgromadzeniu, czyli przeprowadzki wielu Sióstr do nowych Wspólnot. Niektóre z Sióstr otrzymały również nowe zadania. Inne: nową lub nowe Współsiostry we Wspólnocie… Będzie więc nadal gorąco, ale miejmy nadzieję, że tym Bożym gorącem i swego rodzaju kolejnym egzaminem z miłości bliźniego (siostrzanej miłości). Po tym jednak małym lub większym „zamieszaniu” zaczną się nasze urlopy. Szczęść Boże nam (i Wam) na ten czas.           

                                                                                           s. Klara

.