Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
« maj   lip »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Archiwa

Relikwie Ojca Założyciela bł. Antoniego Rewery w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

 

W sobotę, 11 czerwca 2022 r., w wigilię liturgicznego wspomnienia 108. polskich Męczenników II wojny światowej, do którego grona należy nasz Ojciec Założyciel, bł. Ks. Antoni Rewera, nasze Zgromadzenie przeżywało niecodzienną uroczystość – wprowadzenie Relikwii bł. Antoniego do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. W ten sposób upamiętniono w tym miejscu, już ponad 100 Świętych i Błogosławionych Kościoła Rzymsko-katolickiego.

            W dolnym kościele Bazyliki znajduje się Kaplica pamięci poświęcona Polakom pomordowanym przez Niemców za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej. Na specjalnie przygotowanej ścianie umieszczono już tysiące nazwisk, choć wiadomo, że wszystkich odszukać i upamiętnić się nie da. W kaplicy tej, za figurą Maryi Niepokalanej, opatrzona napisem: „Męczennicy Polscy, módlcie się za nami”, znajduje się także ściana z relikwiarzami polskich męczenników. W tym zaszczytnym miejscu, od dnia 11 czerwca 2022 r. znajdował się będzie także Relikwiarz (z fragmentem taśmy z biretu) Bł. Ojca Antoniego Rewery, który poniósł śmierć męczeńską 80 lat temu (1 października 1942 r.) w Dachau.

Uroczyste wprowadzenie Relikwii, którego dokonała Przełożona Generalna naszego Zgromadzenia, M. Victoria Kwiatkowska, miało miejsce w sobotnie południe, podczas Mszy św. koncelebrowanej, którą sprawował Ks. Karol Oparcik z warszawskiego Ursynowa. Wśród Celebransów obecny był O. Dyrektor Tadeusz Rydzyk, który wygłosił homilię. Ojciec Dyrektor przybliżył zgromadzonym rys biograficzny Ojca Antoniego i podkreślił jego cnoty, szczególnie wiarę, męstwo, umiłowanie prawdy oraz Ojczyzny. Kaznodzieja zachęcił też do modlitwy za przyczyną Błogosławionego Antoniego, który pomoże nam żyć prawdą we współczesnym świecie.

W Uroczystości wzięło udział 18 Sióstr. Oprawę liturgiczną przygotowała S. Wikaria Generalna Urszula Kuźnia z S. Patrycją Mirosławską. Po modlitwie po Komunii miało miejsce zawierzenie naszego Zgromadzenia NMP Niepokalanej. Aktu oddania, w towarzystwie dwóch Sióstr Radnych generalnych, klęcząc przed „papieską” Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, dokonała Przełożona Generalna M. Victoria.

Po zakończonej Mszy św. miało miejsce nabożeństwo eucharystyczne i procesja pokutna z Relikwiami Świętych i Błogosławionych. W odmawianie Różańca części bolesnej włączyły się też 2 nasze Siostry, a 16 poszło w procesji niosąc Relikwie. Było to wzruszające i piękne nabożeństwo. Siostry uczestniczyły też w modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia Bożego o g. 15.00 i nabożeństwie czerwcowym, a także indywidualnie nawiedzały Najświętszy Sakrament w Kaplicy adoracji.

Wprowadzenie Relikwii bł. Antoniego Rewery do w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu było tzw. drugą stacją w ramach obchodów jubileuszowych upamiętniających 80. rocznicę męczeństwa Ojca Założyciela. Uroczystości główne będą miały miejsce w kościele św. Józefa w Sandomierzu, 3 października 2022 roku, co podczas nabożeństw w Toruniu zostało już zapowiedziane.

Dzień 12 czerwca br. zbiegł się w tym roku z Niedzielą Trójcy Przenajświętszej i nie mogłyśmy w Brewiarzu oraz Liturgii wspomnieć świątecznie Męczeństwa naszego Ojca Założyciela. Niemniej poczytałyśmy to za wspaniały dar Bożej Opatrzności… Od lat siedemdziesiątych bowiem, kiedy to (wówczas Biskup Sandomierski) Sługa Boży Piotr Gołębiowski pozwolił Siostrom zacząć zbieranie materiałów i modlić się o beatyfikację Założyciela, Siostry odmawiają Nowennę do Trójcy Przenajświętszej za przyczyną bł. Antoniego Rewery… Nasze więc „rocznicowe” świętowanie w Toruniu połączyło ze sobą te dwie Uroczystości.

Wyjeżdżałyśmy z Torunia przepełnione wdzięcznością wobec Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka, Ojca Kustosza Andrzeja Laskosza i wszystkich Ojców, Sióstr i świeckich posługujących w Sanktuarium oraz Domu Pielgrzyma i w Parku Pamięci.

Nasza wielka wdzięczność za to wydarzenie należy się także i przede wszystkim Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Niech to wszystko będzie na chwałę Bożą i pożytek Zgromadzenia oraz ludzi, którzy zechcą się modlić za przyczyną naszego Błogosławionego Ojca Antoniego. Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu. Amen. 

                                                                                                                                           s. Klara

.