Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Nabożeństwo maryjne na statku

Zmierzchać miało w piątkowy dzień 28 maja 2021 r., gdy po falach Wisły w okolicach bulwaru w Sandomierzu poniósł się śpiew: „Chwalcie łąki umajone”… A to właśnie wyruszył w swój specjalny rejs statek „Syrenka” z Panem Tadeuszem u steru i ze szczególnymi pasażerami: Księdzem Biskupem Krzysztofem, kapłanami, alumnami, wiernymi świeckimi, scholą młodzieżową i siostrami zakonnymi, a w ich gronie Córki św. Franciszka Serafickiego z M. Victorią na czele.

Ten piękny rejs dla Matki Najświętszej w maju, już kolejny raz, odbywa się z inicjatywy właściciela statku „Syrenka” i pod patronatem Biskupa Sandomierskiego. Liczba uczestników, tym razem z wiadomych przyczyn (ograniczenia, bo pandemia) była ograniczona, ale gorące serca oddane Matce Bożej i radosne głosy młodzieży ze scholii (tym razem ze Stalowej Woli), śpiewem Litanii Loretańskiej i pieśni maryjnych, zdołały donośnie i pięknie uczcić Matkę Bożą „Sandomierską”, kierując swój wzrok z pokładu statku i fal Wisły na widoczne wśród drzew (po prawej burcie) Wzgórze Salve Regina.

My, Córki św. Franciszka, jako mieszkanki Wzgórza Świętopawelskiego i „sąsiadki Wzgórza Salve Regina”, uważnie też wpatrywałyśmy się w Krzyż na Pawelskiej świątyni, by wśród wysokich świerków dostrzec zarysy naszego domu, przy ul. Leszka Czarnego, o której niektórzy mówią – najpiękniejszej ulicy w Sandomierzu i faktycznie dla nas, ona taka jest!

Wzruszające jest to maryjne nabożeństwo na wodzie zakończone zawsze błogosławieństwem biskupim i modlitwą za miasto, mieszkańców oraz turystów, którzy zwiedzając zabytki Starego Miasta, także chętnie schodzą ku Wiśle i .płynąc statkiem podziwiają miasto położone na górze oraz Góry Pieprzowe, jedyne takie na świecie. Przybywające do nas dziewczęta, które chcą poznać nasze życie i charyzmat Bł. Ojca Założyciela Antoniego Rewery, a przy okazji i uroki Sandomierza, latem zawsze zabieramy na mały rejs statkiem. Zainteresowane życiem zakonnym czytelniczki naszej strony… – serdecznie Was zapraszamy, będzie to niesamowita frajda, choć bez takich śpiewów, jakie w maju dla Matki Najświętszej przez uczestników rejsu są wykonywane.

s.Klara cfs (sekretarka)

.