Liturgia Słowa

Multimedia

Kategorie

Kalendarz

grudzień 2020
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archiwa

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

 

 

W przededniu Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Zbliża się Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, którą 8 grudnia czcimy w tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia. Uroczystość ta z woli Ojca Założyciela jest jedną z naszych patronalnych uroczystości. Z tej racji słów kilka o kulcie Matki Najświętszej w naszym Zgromadzeniu oraz o przygotowaniu do maryjnej uroczystości i o samym świętowaniu.

W art. 13 naszych Konstytucji czytamy: „Obok Chrystusa, ideałem życia dla św. Franciszka była Maryja, Służebnica Pańska, która stała się Dziewiczym Kościołem i swoim życiem najdoskonalej urzeczywistniła Ewangelię”. Żyjąc zatem duchem Biedaczyny z Asyżu, staramy się kochać Matkę Najświętszą i uczyć się od Niej życia konsekrowanego – życia poświęconego Bogu i bliźnim. Dalej, w art. 14, nasze prawo własne stanowi: „Uciekając się do Maryi, jako Matki, wprowadzamy Ją do naszego życia, jako przewodniczkę wiary, nadziei i miłości, wielkodusznego posłuszeństwa, pełnego godności ubóstwa, dziewiczej czystości oraz odczytywania natchnień Ducha Świętego i znaków czasu”. Chcąc żyć prawdziwie duchem maryjnym w wymiarze teologicznym, ascetycznym i apostolskim, czcimy Maryję kultem liturgicznym, poznajemy prawdy maryjne, zgłębiamy duchowość Ojca Antoniego i św. Ojca Franciszka Serafickiego.

Zgromadzenie nasze obchodzi święta patronalne cztery razy w roku. Z woli Ojca Założyciela za główne święto patronalne przyjmujemy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wielbimy wówczas Chrystusa Najwyższego Kapłana za jego Miłość nieskończoną i z Serca Bożego, przebitego na Krzyżu, czerpiemy „łaskę po łasce”, aby nasze życie było na większą chwałę Boga i pożytek bliźnich, szczególnie pokorę i ducha ofiary.

Drugim świętem patronalnym, także z woli Bł. Antoniego Rewery, jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Oddając cześć Maryi i biorąc Ją za szczególną Patronkę naszej zakonnej wspólnoty, pragniemy uczyć się od Niej pełnego oddania Bogu. Ona jest naszą Matką, Wspomożycielką i Strażniczką praktykowanych rad ewangelicznych. W każdą sobotę, jako dzień poświęcony Matce Bożej, w ramach modlitw na zakończenie dnia odmawiamy specjalną modlitwę do Maryi – wzoru życia konsekrowanego: „(…) Wzorze życia konsekrowanego, naucz nas w Twoim Fiat i Magnificat odnajdować pełnię wyrzeczenia i radości. Wyjednaj łaski i cnoty potrzebne naszemu zakonnemu życiu, abyśmy z pokorą, cichością i w duchu służebności żarliwie służyły w bliźnich i jednoczyły się coraz ściślej z Chrystusem żyjącym w Kościele”.

Zgodnie z charakterem i duchowością Zgromadzenia, obchodzimy jeszcze dwa święta patronalne, już nie w randze uroczystości, tylko świąt, a mianowicie: św. Józefa – Opiekuna Kościoła Świętego i dzieł apostolskich Zgromadzenia oraz św. Franciszka, jako duchowego ojca i wzór franciszkańskiego ideału życia. O tych Patronach jednak innym razem, bo stoimy u progu Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Matki Najświętszej i do tej uroczystości się przygotowujemy.

Liturgia naszych zakonnych uroczystości ma za zadanie odzwierciedlanie ducha i charakteru Zgromadzenia. Uroczyste świętowanie ma służyć uwielbieniu Boga, pogłębieniu danej (świętowanej) tajemnicy, zainspirowaniu do świętego życia i umocnieniu wspólnotowych więzi. Sposób świętowania określony jest w Dyrektorium Zgromadzenia, ale zależy też od możliwości czasowo-personalnych Wspólnoty i inwencji twórczej poszczególnych Sióstr. W art. 10 wspomnianego Dyrektorium czytamy: „Zbliżającą się uroczystość zapowiada Przełożona Domu. Do obchodu święta przygotowujemy się przez nowennę lub Triduum i wigilię”. Przed każdą z czterech naszych uroczystości patronalnych przygotowujemy się poprzez specjalną 9-cio dniową nowennę, a w wigilię – i uroczystości i święta mamy dzień pokuty i post ścisły.

W dzień uroczystości (i święta) Eucharystia jest sprawowana w intencji Zgromadzenia, czasem jest do Jej sprawowania zapraszany Ksiądz Biskup (w tym roku będzie to Bp Edward Frankowski), z tej racji czasem jest we wspólnocie zmieniony regulamin dnia i wówczas jest całodzienna rekreacja, część modlitw zazwyczaj odmawianych wspólnotowo odmawia się indywidualnie, siostry obdarowują się drobnymi upominkami. Zawsze staramy się, by był to dzień bardziej radosny i pełen podniosłego nastroju. Często też się zdarza, że w święto patronalne otrzymują siostry życzenia i zapewnienie o modlitwie od rodziny, przyjaciół i znajomych. Wiele Sióstr w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przeżywa rocznicę swoich obłóczyn, pierwszej profesji, czy ślubów wieczystych, gdyż te dni często wybierane były (i są wybierane) na uroczystości zakonne. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1999 roku, św. Jan Paweł II wydał papieski dekret pochwalny dla naszego Zgromadzenia, czyli przekształcił status naszej Wspólnoty zakonnej z prawa diecezjalnego na prawo papieskie. W tym roku przypada 21. rocznica tego ważnego dla Zgromadzenia aktu prawnego.

Zapraszamy wszystkich odwiedzających naszą stronę do duchowej łączności w radości świętowania. Prosimy też o modlitwę w intencji Zgromadzenia, a szczególnie o dar nowych powołań.

 

Ja, jako autorka tekstu, „przyłapałam” wczoraj jedną z Sióstr, jak do modlitewnych przygotowań do naszej Uroczystości, dołożyła jedno całkiem praktyczne (od tego zabiegu szaty „naszej” Matki Bożej są jeszcze błękitniejsze).

sekretarka generalna

.